Joomla module by best online poker sites the best poker resource.

Kreu

Aeroplani i pare.

Lindja e avionit

Ne mengjesin e 17 tetorit 1903 do te realizohej fluturimi i pare i nje avioni qe punonte me dy elika, te cilat viheshin ne pune nga energjia e brendshme e nje motori me benzine. Ky avion ishte pergatitur nga vellezerit Uillbur dhe Orvil Rajt. Ngjarja e rendesishme ndodhi ne Karolinen e Veriut, ne plazhin Kiti Houk.

Ne kete fluturim Orvil Rajt perdori avionin e quajtur ‘Flier-1’, i cili u zhvendos nga toka me shpejtesine 6,8 km ne ore dhe fluturoi ne nje lartesi te vogel per 12 sekonda. Nw kete menyre lindi avioni. Ndryshimi i tij nga makinat e meparshme te fluturimit ishte ngritja e tij ne ajer pa perpjekjen per t’u bere me i lehte se ajri, si ne rastin e mongolfierave dhe zepelinave qe mbusheshin me hidrogjen apo gaze te tjera te lehta.

   

Deshmitaret e pare te ketij fluturimi qene vellezerit Rajt, kater burra dhe nje femije. Avioni ‘Flier-1’ ruhet sot ne Muzeun e Hapesires dhe Aeronautikes ne Institutin Kombetar ‘Smithsonian’ te Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Ne vitin 1904 vellezerit Rajt arriten te ndertojne avionin ‘Flier-2’, nepermjet te cilit realizuan nje rrotullim prej 360 gradesh ne ajer, ndersa ne vitin 1904 ata fluturuan ne lartesine prej 38,4 kilometrash per 38 minuta te tera. Viti 1907 shenoi rritjen e lartesise ne 65 km dhe te kohes se qendrimit ne ajer ne 1 ore e 31 minuta. Me pas gjithcka do te vinte drejt permiresimit te vazhdueshem.

Me 25 korrik 1909 Lui Blerio do te kalonte La Manshin me shpejtesine 77 km ne ore ndersa viti 1911 do te shenonte rekordin e shpejtesise per kohen me 136 km ne ore. Sot, ne shumllojshmerine e avioneve e mjeteve te fluturimit, njeriu nuk e sheh me si nje enderr, por si nje realitet te perditshem ‘prekjen’ e qiellit dhe te vezhguarit e botes nga lartesite dikur te paimagjinuara.

Megjithate, ne cdo rast qe do te ndodhemi ne lartesi, duke pare rete e perhapura si copeza pambuku mbi pemet e ndertesat si kutiza shkrepsesh, do te ishte mire te kujtojme Xhevherin nga Farabi, qe u veteflijua i pari ne perpjekjen per te realizuar nje enderr te bukur.

zgjodhi:F.Gerguri

 

 

Weba Faqja e Aeroklubit Prishtina, është portal i pavarur i lajmeve,per fluturime,nga fluturimet,rreth arenes nderkombtare te fluturimeve te lira,militare,sportive,te rejat e aeronautikës KJosovare, opinioneve, komenteve etj, i themeluar me 01.03.2007 nga një grup pilotësh të vendit me qëllim të ngrtijes së vlerës dhe cilësisë të Aeronautikës Prishtinase dhe Kosovare

 

 Nënshkruhet kontrata e kampionatit të katërt kombtar të fluturimeve të lira kliko

Logoja e kampionatit

Fluturime dyshe

Fluturimi Dyshe (Tandem Paragliding) është pa dyshim mënyra më e thjeshtë, argëtuese, ekologjike dhe e sigurtë për më shumë.....kliko

Takim me president Nishanin

Vednin e tretë në Slloveni

 


Vizitoret on line!

We have 6 guests and no members online

Aeroklubi Prishtina eshte organizate jo qeveritare dhe punon e vepron si klub sportiv,ajo financohet ne baze te punes vullnetare te anetareve dhe ndonjehere dhe sponzoreve te ndryshem.

xhirollogaria e klubit eshte

1110204974000119 

PROCREDIT BANK

Te mesojme nga shpezet per fluturim

Një nga arsyet kryesor se pse shpendët fluturojnë në formë V-je, është se kursimi i energjisë!per me shume kliko

Perse fluturojme ne...

Kam enderruar se jam duke fluturuar , kam enderruar se jam shoqeruar me zogj por pa u shnderruar ne nje prej tyre...per me shume kliko

Piloti dhe Aeroplani i pare Shqiptare

Te nderuar lexues dhe entuziaste te aeronautikes Kosovare dhe gjithshqiptarei,kerkojme te dhenat per pilotin e pare Shqiptare dhe aeroplanin e pare qe ka pase ne dispozicion shteti shqiptare.Te dhenat na i dergoni ne This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ...deri me tani ne shkrimet rreth historikut te kesaj teme i kanë dërguar  kliko...

Video e javes

Informacion rreth Ak Prishtina

Tuesday the 24th. Joomla 2.5 Templates. Krijuar nga Fadil Gerguri ,Aeroklubi Prishtina.com kaloti@hotmail.com
Copyright 2012

©